Svensk Utryckningsfordonsförening - Forum
Utryckningsfordon => Räddningstjänst och brandkår => Ämnet startat av: PontusYdstrom skrivet 16:20 - 29/01 2023
-
Hej. Den senaste när räddningstjänsten i Kalmar passerat mig på väg till larm på länssjukhuset så har de vad jag sett, alltid åkt med den gamla stegbilen 1030 istället för den nyare 1130.
Är det någon som vet varför 1130 inte används?
/Pontus
-
På stationer där man har både stegbil och hävare tar man med det höjdfordon som är mest lämpligt för det aktuella larmet.
Du kan läsa mer om skillnaderna på dessa länkar:
http://utryckningsfordon.se/havare/
http://utryckningsfordon.se/stegbilar/
http://www.xnews.se/utr/index.php?topic=300.0
https://ekuriren.se/nyheter/eskilstuna-kommun/artikel/raddningstjansten-far-stegbil-till-eskilstuna/wjo1xyrk
-
Använder denna tråd avsedd för Kalmar men nu heter det ju räddningstjänsten sydost.
Man har nyss fått tre nya släckbilar från Sala till stationerna i Ålem, Löttorp och Emmaboda. Det ska också vara en ny tankbil till Högsby på gång samt ett flertal nya mindre fordon. Någon som har bättre koll på fordons uppdateringarna inom organisationen samt vart de ersatta bilarna hamnar?